Volume 6 No 1 (2014): International Journal of Early Childhood Special Education

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Çalışan Rehber Öğretmenlerin Kaynaştırma Uygulamalarına İlişkin Gereksinimleri


Selma Akalın

Keywords: Okul öncesi eğitimi, kaynaştırma, rehber öğretmenler, görüşler ve gereksinimler, nitel araştırma, derinlemesine görüşme


Abstract

Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan rehber öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin görüşlerini ve gereksinimlerini belirlemektir. Bu amaçla 8 rehber öğretmen ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşülen rehber öğretmenlerin okullarında bir ya da birden fazla özel gereksinimli çocuk bulunmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan rehber öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin bilgi ve beceri sınırlılıkları olduğunu göstermektedir. Ayrıca kaynaştırma uygulamalarına ilişkin olarak, “özel gereksinimli küçük çocukların özellikleri”, “eğitsel değerlendirme yapma ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı-BEP hazırlama”, “davranış değiştirme yöntem ve stratejilerini belirleme” ve “kaynaştırma uygulamalarını gerçekleştirmede okul öncesi öğretmenine bilgi ve yardım” konularında gereksinimleri olduğu belirlenmiştir Bulgular alanyazın ve Türkiye’deki kaynaştırma uygulamaları çerçevesinde tartışılmıştır.

ReferencesPDF

Issue

Volume 6 No 1 (2014): International Journal of Early Childhood Special Education

Section

Research Articles

Copyright (c) 2020 International Journal of Early Childhood Special EducationThis work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

I accept that the Owner of International Journal of Early Childhood Special Education, the Editor, Associate Editors, Reviewers and the Editorial Board cannot be hold responsible regarding the scope, the findings, the discussion and conclusion of the manuscript submitted. I declare to the editorship of International Journal of Early Childhood Special Education that the manuscript is original and has not been published anywhere else or is not under evaluation process for any other journal. I approve that I grant International Journal of Early Childhood Special Education as the sole and exclusive right and license to publish for the full legal term of copyright of my manuscript concurring with article 5846 / 22-23-25 while I retain copyright in the work.